רופא כלי דם פרטי פרופ' אריה בס

שירותי המרפאה - אי ספיקה ורידית

העלמת נימים

העלמת נימים

לנימי הדם, אותם כלי דם זעירים המשתרגים ומסתעפים בתוך גופנו, תפקיד חשוב בחילוף החומרים.

כאשר אותם נימים, החשובים לפעילותו הבריאה והתקינה של הגוף, מתחילים להיראות על פני העור ופוגעים במראה האסתטי ורובנו נמהר למצוא טיפול להעלמת נימים, שיחזיר לנו את מראה העור הבריא והחלק.

העלמת ורידים

העלמת ורידים

תופעת הוורידים המוגדלים והמסוקסים אשר נפוצה בעיקר באזור הרגליים, נובעת מהעמידה וההליכה הזקופה שלנו כבני אדם, אשר מגבירות את הלחץ על עורקי הגוף התחתונים. אחרי הכול, העלאת הדם מהרגליים אל הלב מצריכה הפעלת כוח כנגד כוח הכבידה ומי שבאים לעזרת הלב אלה השרירים והוורידים ברגליים. כאשר מפעילים את שרירי הרגליים הם יוצרים פעולת כיווץ והרפיה מסביב לוורידים, בדומה לפעולת משאבה, ומסייעים לדחוף את הדם כלפי מעלה.

אי ספיקה ורידית

אי ספיקה ורידית כרונית היא מצב המתרחש כאשר הוורידים או השסתומים בוורידי הרגלים אינם פועלים ביעילות ומקשים על הדם לחזור ולעלות מהרגליים אל הלב. מצב של אי ספיקה ורידית עלול לגרום לגודש של דם המצטבר בוורידים ומשבש את מחזור הדם התקין בגוף האדם.

העלמת ורידים

המראה האדום של עור הפנים או הרגליים, הנראה כמו רשת של קורי עכביש, העניק לתופעה את השם ורידי עכביש.

סיבות רבות עלולות לגרום לוורידים בולטים בקרב כלל בני האדם, אבל יש אנשים שיש להם סיכוי גבוה יותר לפתח ורידים בולטים, מאחרים, לדוגמה:

 • אנשים שבני משפחתם סובלים מוורידי עכביש.
 • אנשים שחשופים יותר לנזקי השמש.
 • אנשים אשר נמצאים בלחץ פתאומי הגורם להופעת הוורידים. אפילו לחץ כתוצאה מהתעטשות או הקאה עלולים לגרום לשינויים אלה.
 • נשים בהיריון חשופות לשינויים הורמונליים שעלולים לגרום להופעת הוורידים.

הרופא יכול לאבחן את הוורידים הבולטים ולהציע מגוון של אפשרויות טיפול להעלמת ורידים, וביניהן:

 • שימוש בקרמים מסוג retinoid שמתאימים לאנשים מסוימים עם ורידי עכביש. תכשירים אלה עשויים לסייע להפחית את מראה הוורידים המשתרגים ולהגביר את בריאות העור. יחד עם זאת, הרטינואידים עשויים לייבש את העור ולגרום לגירוד ולאדמומיות במקום בו הם מוחלים.
 • הזרקות קצף שמסייעות לחסום את כלי הדם ותורמות להעלמת הוורידים הבולטים.
 • טיפולים באמצעות קרני לייזר או קרני אור אשר מסוגלים לסייע בהעלמת ורידים בולטים.

העלמת נימים

תפרחת של נימים אדומים על עור הפנים, היא למעשה כלי דם מוגדלים שמופיעים מתחת לפני השטח של העור. למרבה הצער, נימים אלה לא יתפוגגו ולא ירפאו עם הזמן. אבל קיימים כמה טיפולים שעשויים לסייע לסילוקם, כגון:

טיפול בלייזר – אשר יסיר את התאים שניזוקו.

טיפול תרופתי ובעיקר שימוש בוויטמין C.

טיפולים אחרים ממליצים על שפשוף העור בשמן ענבים אשר מרגיע את העור ומקטין את הנימים הבולטים.

מלבד המראה שלהם, נימי הדם הזערורים לא גורמים לסימפטומים אחרים, אבל בשל המראה הלא אסתטי שלהם, אנשים רבים מעדיפים לקבל טיפול שיגרום להעלמת נימים אלה.

כיצד ניתן למנוע הופעת הנימים על פני השטח?

כמו עם רוב בעיות הבריאות, פעולת המניעה עדיפה על פעולת הריפוי.

כדי להימנע מנזק חיצוני לעור, הקפידו על הגנה מפני השמש והגבילו את צריכת האלכוהול.

כדי לשפר את זרימת הדם בגוף, הקפידו על תזונה מאוזנת שתסייע לשמור על זרימת דם בריאה, המפתח למניעת ורידים ונימים בולטים.

מחלות כלי דם

מערכת כלי הדם כוללת עורקים, ורידים ונימים שנושאים דם אל הלב וממנו. בעיות או מחלות כלי דם הם תופעות נפוצות אשר עלולות להפוך לרציניות ביותר.

 • העורקים עלולים להפוך לעבים ונוקשים ולגרום לבעיה הנקראת ׳טרשת עורקים׳.
 • קרישי דם עלולים לגרום לחסימתם של כלי הדם ולמעשה לחסום את זרימת הדם חזרה אל הלב או אל המוח.
 • כלי דם שנחלשו עם הזמן, עלולים להתפוצץ ולגרום לדימום פנימי חמור.
 • מחלת עורקים היקפית היא בעיה שכיחה במחזור הדם ונוצרת כאשר העורקים מצטמצמים ומפחיתים את זרימת הדם לגפיים. כאשר אדם מפתח מחלה זו, הגפיים, ובדרך כלל הרגליים, לא מקבלות מספיק דם כדי לתפקד כראוי. מצב זה מתבטא בעיקר בכאבים ברגליים בעת ההליכה. מחלת עורקים היקפית עלולה להעיד על צבירת מרבצי שומן בעורקים והפחתת זרימת הדם לא רק לרגליים אלא גם אל הלב והמוח. לעיתים, ניתן לטפל בהצלחה במחלה זו על ידי הפסקת עישון, פעילות גופנית ותזונה בריאה.

  כאן תמצאו מידע נוסף על מחלות כלי דם.

אי ספיקה ורידית

אי ספיקה ורידית נגרמת לרוב על ידי קרישי דם או דליות.

ורידים בריאים מאופיינים בזרימת דם רציפה מהגפיים התחתונות בחזרה לכיוון הלב. השסתומים הממוקמים על הדפנות הפנימיים של ורידי הרגליים, מסייעים לדחיפת הדם כלפי מעלה בכיוון הלב ולמניעת זרימתו לאחור, כלפי מטה.

הגורמים הנפוצים ביותר לאי ספיקה ורידית הם עבר של קרישי דם ודליות.

 • כאשר זרימת הדם קדימה דרך הורידים, נחסמת, כמו במקרה של קריש דם, הדם המצטבר מתחת לקריש עלול להוביל לאי ספיקה ורידית.
 • כאשר שסתומי הוורידים פגומים ולא מצליחים לחסום את נזילת הדם לאחור או את דליפתו לתוך הוורידים, נוצרות דליות. מצב זה עלול להתדרדר גם לאי ספיקה ורידית.
 • במקרים מסוימים גם חולשה בשרירי הרגליים, אשר אמורים לסייע בדחיפת הדם בוורידי הרגליים למעלה, כלפי הלב, עשויה לתרום לאי ספיקה.

מצב של אי ספיקה ורידית שכיח יותר בקרב נשים מאשר גברים. כמו כן הסבירות ללקות במחלה זה גבוהה יותר בקרב מבוגרים מעל גיל 50.

הזרקת קצף- הזרקת קצף היא טכניקה פולשנית מינימליסטית. היא מתאימה לגברים ולנשים ומיועדת להעלים דליות וורידי עכביש מכוערים.

ההליך הטיפולי כרוך בהזרקות קצף סקלרוסנטי (sclerosant) לכלי הדם הפגוע כדי לאטום אותו ולמנוע ממנו להמשיך לפגוע בזרימת הדם תקינה. לאחר הטיפול, יכול הדם לעבור דרך הוורידים הבריאים ובאופן זה להמשיך את מחזור הדם התקין בגוף.

הזרקת הקצף מסיעת להעלמת ורידים בולטים, בדרך כלל על מנת להשיג מטרה אסתטית. אבל, לפעמים מה שנראה כבעיה קוסמטית עלול בסופו של דבר לחשוף בעיות רציניות יותר בוורידים. במקרים כאלה ייתכן והרופא יבחר בטיפולים אחרים, תלוי במצב האישי שלכם.