אריה בס

מחלות כלי דם

הזרקות קצף לורידים על ידי כירורג מומחה לכלי דםמערכת של צינורות גמישים, חלקם גדולים וחלקם זעירים מאוד – מעבירים נוזלים לאורך כל הגוף. אם היינו מותחים את כל הצינורות הללו, היינו מגלים כי הם ארוכים מספיק כדי להקיף את כדור הארץ כמה פעמים.

הרשת המורכבת מכל אותם צינורות בגוף ידועה כ׳מערכת הדם׳. כל מצב אשר משפיע על מערכת זו נחשב למחלת כלי הדם ומצריך התערבות של רופא מומחה לטיפול במחלות כלי דם.

תרצה שנחזור אליך לשיחת ייעוץ ללא עלות?

 

כאשר משאבת הלב שלכם פועמת, היא מניעה דם, חמצן וחומרים מזינים המאכילים את תאי הגוף, ואוספת מהם את הפסולת.

 • העורקים מעבירים דם מהלב.
 • הוורידים מחזירים אותו אל הלב.

צינורות הלימפה ובלוטות הלימפה הם חלק ממערכת הניקוי וההסרה של תאים פגומים מהגוף. הם גם מסייעים להגנה על הגוף מפני זיהומים וסרטן. צינורות אלה אוספים את הנוזל מכל רקמות הגוף, ומרוקנים אותו בסופו של דבר חזרה לוורידים הנמצאים מתחת לעצם הבריח.

מחלות כלי דם, אשר נעות בין בעיות בעורקים, בוורידים, ובצינורות הלימפה, משפיעים על זרימת הדם. מחלה עלולה להוביל לכך שהתאים לא יקבלו מספיק דם, מצב הנקרא איסכמיה (ischemia), או לבעיות חמורות אחרות, כולל בעיות מסכנות חיים.

טרשת עורקים ומחלת עורקים היקפיים

 • העורקים הכליליים מספקים דם לשריר הלב.
 • העורקים ההיקפיים נושאים דם לרקמות ולאיברים אחרים בכל הגוף.

שני סוגי עורקים אלה מכילים פסולת הכוללת שומן, כולסטרול וחומרים אחרים המצטברים על הקירות הפנימיים של העורק. הצטברות זו ידועה בשם פלאק. במשך הזמן, שכבת הפלאק המצטברת עלולה לצמצם ולהצר את כלי הדם ולהקשות על זרימת הדם בתוכו.

בסופו של דבר, העורק יהיה כל כך צר עד כי רקמות הגוף לא יצליחו לקבל מספיק דם. התסמינים והבעיות למצב זה, משתנים בהתאם למקום בגוף בו מתרחשת החסימה. לדוגמה:

 • חסימה בעורקים הכליליים עלולה לגרום לכאבים בחזה (אנגינה), או להתקף לב.
 • אם החסימה היא בעורקים הראשיים המספקים דם למוח, היא עלולה להוביל לשבץ או למיני שבץ, אשר נקרא התקף איסכמי חולף או בקיצור TIA (Transient Ischemic Attack).
 • חסימה בכליות עלולה לפגוע בפעילות שלהן כתוצאה מלחץ דם בלתי נשלט ואי ספיקת לב.
 • חסימה ברגליים עלולה להוביל לכאבים או להתכווצויות ברגליים כשהן פעילות, לשינוי בגוון העור, לנימים בולטים, לדליות ורידים בולטים ברגלים או לפצעים, כיבים ורגליים עייפות.

כאשר הדם לא זורם לחלק כלשהו בגוף, הרקמות עלולות למות. אם זה קורה, החולה עלול לאבד את האיבר הפגוע.

מפרצת

מפרצת היא התרחבות של כלי דם. היא שכיחה בעיקר באבי העורקים, כלי הדם העיקרי שיוצא מהלב. אבי העורקים הוא העורק הגבוה ביותר מבין שאר עורקי הגוף, הוא עובר מעל ללב, יורד בחלקו הקדמי של עמוד השדרה ומשם ממשיך להסתעף ולהתפצל.

מפרצת אבי העורקים מובילה למפרצת באזור החזה או הבטן.

מפרצות קטנות בדרך כלל לא מהוות איום רציני אבל הן מציבות אתכם בסיכון לבעיות אחרות:

 • פסולת הפלאק עלולה להצטבר באזור המפרצת.
 • קריש דם עשוי להיווצר שם, להתנתק ולהיתקע במקום אחר, אשר עלול להיות מסכן חיים.
 • המפרצת עלולה להיות רחבה מדי וללחוץ על איברים אחרים, לחץ שיגרום לכאבים.

מכיוון שקירות העורק שבו נוצרה המפרצת, נמתחים ונעשים דקים יותר, הם רגישים לכל לחץ, ממש כמו בלון מנופח. קרע פתאומי באבי העורקים עלול להיות קטלני.

תסמונת ריינו (Raynaud’s Syndrome)

כאשר קר לכם או כאשר אתם נרגשים, העורקים הקטנים באצבעות הידיים, ולפעמים גם בבהונות הרגליים, עלולים להתעוות או להתכווץ. תופעה זו עלולה לחסום באופן זמני את אספקת הדם לאזור, מה שהופך את מראה העור ללבן או כחלחל ואת התחושה לקרה או קהה.

סימפטומים אלה עלולים להיות קשורים למחלות כמו זאבת, דלקת מפרקים שגרונית וסקלרודרמה (sceleroderma).

מחלת בירגר (Buerger’s Disease)

מחלה נדירה זו יכולה להשפיע על העורקים הגדולים, הקטנים והבינוניים בזרועות וברגליים. כאשר אלה מתנפחים הם עלולים להיחסם על ידי קרישי דם ולעצור את אספקת הדם לאצבעות הידיים, לזרועות, לרגליים או לבהונות הרגליים. חלקי גוף אלה יכאבו גם כאשר הגוף נמצא במנוחה. כאשר המצב מחמיר, ייתכן שיהיה צורך לקטוע את האצבעות או הבהונות שמתו.

למרות שהסיבה למחלה זו אינה ידועה, קיים קשר חזק בין מחלה זו לבין השימוש בטבק, כולל עישון סיגרים, לעיסת טבק ועישון פסיבי.

מחלת ורידים ודליות ורידים

שלא כמו העורקים, בתוך הוורידים ברגליים יש שסתומים, שעוזרים לדם לנוע מעלה אל הלב, בניגוד לכוח המשיכה.

 • כאשר השרירים מתכווצים, השסתומים נפתחים והדם יכול לנוע דרך כלי הדם אל הלב.
 • כאשר השרירים במנוחה, השסתומים סגורים כך שהדם יוכל לזרום רק בכיוון אחד, אל הלב.

כאשר השסתומים פגומים והשרירים במנוחה, השסתומים עלולים לא להיסגר באופן מוחלט ובכך לאפשר לדם לזרום בשני הכיוונים, ולגרום להתהוות של מצבור דם.

דליות ברגליים הן דוגמה להשפעת השסתומים הפגומים. דליות ורידים עלולות להתנפח ולהיראות כמו חבלים סגולים מתחת לעור, או להיראות כמו כתמים אדומים סגולים קטנים המופיעים על הברכיים, השוקיים והירכיים. ורידי עכביש אלה, הנראים כמו קורי עכביש, נגרמים על ידי התרחבות של כלי דם קטנים הנקראים נימי דם. בסוף היום, הרגליים יתנפחו ויקרינו תחושות של כאב ועקצוץ.

יותר נשים מגברים סובלים מדליות ורידים או מנימים בולטים אשר לעתים נגרמים בשל נטייה גנטית, הריון, עמידה ממושכת או עודף משקל. למרבה המזל, קיימים היום טיפולים אסתטיים שמסוגלים לגרום להעלמת ורידים שמכערים את העור.

מכיוון שבמקרים אלה הדם נע לאט יותר, הוא עלול להידבק לקירות הוורידים וליצור קרישי דם.

קרישי דם בוורידים

קריש דם בווריד שבתוך השריר, בדרך כלל ברגל התחתונה, בירך או באגן – גורם לפקקת ורידים עמוקה. אם הקריש ניתק ומתחיל לנוע אל הריאות, הוא הופך לתסחיף ריאתי. קרישים אלה בעורקים נקראים תרומבו-אמבוליזם ורידי (venous theromboembolisns) , ובקיצור, VTE.

קרישי דם נגרמים בדרך כלל על ידי:

 • מצבים אשר מאטים את זרימת הדם, הופכים אל נוזל הדם לעבה יותר. לדוגמה, אי ספיקת לב או גידולים מסוימים.
 • שסתומי ורידים פגומים.
 • פגיעה בווריד כתוצאה מפציעה או מזיהום.
 • הפרעות גנטיות שגורמות להתקרשות הדם.
 • הורמונים, כמו אסטרוגן כתוצאה מהיריון וגלולות למניעת היריון.
 • מיטה צרה שלא מאפשרת תזוזה בלילה.
 • ניתוח, במיוחד ניתוח באזור הירכיים והרגליים.

שסתומי ורידים פגומים או קרישי דם עלולים לגרום לאגירת דם לאורך זמן ולהתנפחות הרגליים. מצב זה נקרא אי ספיקת ורידים כרונית. כירורג כלי דם ייעץ לכם לא להזניח מצב זה, מחשש שהנוזל ידלוף לתוך רקמות הקרסוליים והרגליים ויחמיר את המצב.

Call Now Button