אריה בס

העלמת נימים

הזרקות קצף לורידים על ידי כירורג מומחה לכלי דםלנימי הדם, אותם כלי דם זעירים המשתרגים ומסתעפים בתוך גופנו, תפקיד חשוב בחילוף החומרים.

כאשר אותם נימים, החשובים לפעילותו הבריאה והתקינה של הגוף, מתחילים להיראות על פני העור ופוגעים במראה האסתטי ורובנו נמהר למצוא טיפול להעלמת נימים, שיחזיר לנו את מראה העור הבריא והחלק.

תפקיד הנימים בגוף

מערכת נימי הדם היא צפופה מאוד – כאשר המרחק בין כל תא לנים הקרוב אליו הוא לא יותר מ-0.1 מ״מ; וארוכה מאוד – יותר מ-80,000 קילומטרים.

אם נתבונן בתמונה הגדולה של מערכת כלי הדם בגוף, נראה את

 • העורקים, כלי הדם הגדולים שיוצאים מהלב.
 • הוורידים, כלי הדם שמחזירים את הדם אל הלב.
 • ונימי הדם שהם כלי הדם הזעירים ביותר, ותפקידם לפזר ולאסוף מרקמות הגוף את הגזים ואת חומרי המזון, ההורמונים והפסולת. למעשה, הנימים פועלים כמקשרים בין מערכת הדם לבין הרקמות השונות.

לעיתים, כמו הנימים, גם הוורידים נראים מבעד לעור, ומצריכים פעולה של העלמת ורידים כדי להחזיר את העור למצבו הרענן והבריא. 
(לחצו כאן למידע נוסף על העלמת ורידים).

בנוסף, מקרים אחרים הקשורים לתפקוד לקוי של מערכת כלי הדם באים לביטוי באזורים אחרים בגוף ולאו דווקא בפנים, כגון, אי ספיקת ורידית אשר גורמת לבליטה של ורידים מעל פני העור ותורמת ליצירת דליות ברגליים.
מידע נוסף על אי ספיקה ורידית.

בפגיעה האסתטית שגורמות הדליות ברגליים, ניתן לטיפול על ידי כירורג כלי דם מומחה, אשר מתמחה, בין היתר, גם בהעלמת דליות או ורידים בולטים. אבל הפעם נתמקד בנימים בלבד.

מהם נימים בולטים?

נימים בולטים הם כלי דם מורחבים או מוגדלים ממש מתחת לפני השטח של העור. הם מקנים לעור מראה של כתמים אדומים קטנים, במיוחד מסביב לאף, ללחיים ולסנטר. ואם מתבוננים בכתמים אלה במראה מגדילה, הם נראים כמו נימים אדומים, מסתעפים ומתפתלים.

כמעט כל אחד יכול לסבול מבעיה של נימים בולטים בשלב זה או אחר בחיים, אבל אצל אנשים עם עור בהיר, ניתן להבחין בנימים אלה ביתר שאת. תופעה זו נפוצה יותר בקרב אנשים עם עור רגיש הסובלים מאקנה ומרוזציאה (rosacea, תופעה של התרחבות כלי הדם).

מה גורם להופעת נימים על פני העור?

הופעת נימי הדם על פני העור יכולה להיות תוצאה של מחלת הרוזציאה. מחלה זו עלולה להיגרם כתוצאה מנטייה גנטית או בשל גורמים סביבתיים שתורמים להרחבת כלי הדם, כגון:

 • תזונה הכוללת אלכוהול, מזון חריף או משקאות חמים
 • מקלחות חמות
 • תכשירים קוסמטיים
 • חשיפה לשמש ומזג אוויר חם
 • לחצים נפשיים

המאפיינים של מחלת הרוזציאה הם:

תפרחת של כתמים אדומים באזור הסנטר, הלחיים והמצח כתוצאה מקופרוז (couperose), כלומר נימי דם מורחבים. בהתחלה האדמומיות יכולה להופיע ולהעלם תוך זמן קצר, אך לאחר זמן מה התופעה מתקבעת והופכת למטרד אסתטי ובריאותי לא נעים. הרוזציאה שכיחה יותר בקרב נשים בהירות עור מעל גיל 30.

תפרחת הרוזציאה מלווה לפעמים בתחושה של צריבה ובפצעונים הנראים כמו אקנה אך ללא הקומדונים (comedones), ״הראש״ השחור או הלבן שמאפיינים את פצעוני האקנה.

שני גורמים אחרים, מלבד הרוזציאה, לאדמומיות בפנים הם הטפיל דמודקס והחיידק הליקובקטר, אשר עלולים להיות שכיחים יותר בקרב נשים עם רוזציאה.

 • טפיל דמודקס (Demodex).

טפיל בלתי נראה זה, אשר אולי חי ברגע זה על הפנים שלנו וגורם לכתמים האדומים, קשור במקרים נדירים בלבד להתפתחות של מחלות עור. לפחות תשמחו לדעת שטפיל זה אינו מזיק לבריאות, הוא רק מכתים לנו את הפנים בגוונים אדמוניים.

 • חיידק הליקובקטר פילורי (Helicobacter pylori) במעיים

חיידק ההליקובקטר במעיים, נמצא ברמה גבוהה אצל נשים שסובלות מרוזציאה, כנראה בגלל התרחבות כלי הדם שנגרמת בשל רפיפותם של כלי הדם.

איך מעלימים נימי דם שנוצרו כתוצאה מרוזציאה?

טיפול להעלמת נימים בפנים יכול להיעשות במספר דרכים:

 • טיפול תרופתי

מריחה של קרם או ג׳ל על התפרחת אשר מכיל סוג של אנטיביוטיקה בנוסף לחומרים הבאים:

במקרים קשים יותר של רוזציאה, נדרש מעקב רופא והתרופה שתינתן יכולה להיות:

 • אנטיביוטיקה ממשפחת הטטרציקלין (tetracycline).
 • או רואקוטן (roaccutane) אשר מפחית את ייצור החלב והקרטין בשכבת העור החיצונית.
 • טיפול באמצעות לייזר – Pulsed Dye Laser

טיפול באמצעות מכשיר הלייזר pulsed dye laser, מביא לכיווצם של כלי דם מורחבים שגורמים להופעת הנימים. אנרגיית לייזר זו המוקרנת בפולסים קצרים ומכווננים, מלווה בתרסיס קירור אשר פועל למזעור אי הנוחות ומאפשר שימוש בטוח ברמות אנרגיה גבוהות ויעילות יותר. טיפול זה מבטיח רמה גבוהה של יעילות קלינית ומעט מאוד תופעות לוואי. הטיפול גורם בדרך כלל לשינוי זמני בפיגמנטציה של העור המטופל ולשטפי דם שייעלמו לאחר כשבועיים.

 • טיפול באמצעות לייזר KPT

מכשיר הלייזר KPT משמש להבהרה או להסרה של כלי דם בולטים ולא רצויים בעור. מכשיר זה מתאים במיוחד להעלמת נימי דם בודדים או מסועפים על הפנים. קרן הלייזר עוקבת אחר הסימנים האדמומיים או סגלגלים שעל הפנים, מחממת את כלי הדם, בתהליך שגורם לכלי הדם להיספג לתוך הגוף. תקופת הטיפול נמשכת מספר ימים עד שבועות והליך בטוח זה כרוך באי נוחות מינימלית.

 • טיפול באמצעות קרני אור – IPL – (Intense Pulsed Light)

טיפול בקרני אור – IPL, נעשה באמצעות מכשיר הפולט פעימות אור עוצמתיות אל פני השטח של העור. קרני האור פוגעות בנימי הדם ואלה נספגים בתוך הרקמות על ידי אוקסיהמוגלובין (oxyhaemoglobin) – חומר שנוצר מהתחברות של ההמוגלובין בתאי הדם עם החמצן ובכך מאפשר את העברת החמצן אל הרקמות. קרני האור הללו תורמות להפחתת המלנין וכלי הדם, תוך שהן גורמות לגירוי אשר מעודד יצירת עור חדש ורענן.

 • טיפול משולב – PTD – פוטודינמי (Photodynamic therapy)

טיפול משולב בין חומרים פעילים לבין קרן אור. החומר הפעיל הוא ALA – אמינו, לבוליניק, אסיד (aminolevulinic). ריכוזים קטנים של חומר זה, הרגיש לאור, מצויים בגוף האדם. מריחת החומר באזורים שנפגעו מנימי דם בולטים, תגרום לספיגתו בבלוטות החלב ובנימיות שעל פני השטח. הקרנת אור על גבי העור המרוח בחומר, תגרום להצרה של הנימים ולהקטנה של הבלוטות.

במקרים שבהם העור מאופיין בצמיחת בלוטות החלב, עדיף להשתמש בלייזר 2CO, אשר יסיר את האפידרמיס, כלומר את שכבת העור החיצונית, יכווץ את הדרמיס, השכבה שמתחת, ויעודד ייצור של חלבון הקולגן.

 • באמצעות שינוי אורח החיים

שינוי אורח החיים כרוך בהימנעות מהגורמים הסביבתיים למחלת הרוזציאה שנמנו למעלה. המשמעות היא הימנעות מחשיפה לשמש, הקפדה על תזונה נכונה והימנעות ממזונות וממשקאות המעודדים התפתחות של נימי דם בולטים, ושמירה על עור הפנים באמצעות חומרי ניקוי המסייעים לפתיחת נקבוביות העור ולהסרת עודפי שומנים.

שילוב בין טיפול לעצירת מחלת הרוזיצאה לבין הקפדה על אורח חיים, יכול להגן מפני הופעת המחלה והחמרתה ומסוגל להקל ולהעלים את נימי הדם הבולטים והמטרידים.

שירותי מרפאה נוספים:

Call Now Button